Otse põhisisu juurde

(7.) Jõulud praegu vs minevikus.

Tere taas! Minu jaoks on see Lotta advendikalender tore väljakutse. Saan oma blogi täiendada ja vahelduseks kirjutada hoopis teistel teemadel. Rõõm on näha ka seda, et see advendikalendri järgi blogimine tuleb ka minu blogile kasuks ja olen tänu sellele paar jälgijat juurde saanud. Tore, et kellelegi meeldib lugeda, mida ma kirjutan. Kusjuures ma ise loen samuti praegu eriti neid advenditeemalisi postitusi.

Tänane teema on "Jõulud praegu vs minevikus." Mina ise pean ennast veel küllaltki nooreks (saan 18.detsember 27) ja seetõttu on ehk raskusi võrdlemisega. Samas eks raamatuid olen ikka lugenud ja ETV-st ning ETV2-st vanema aja jõulusaateid jms vaatanud. Vanasti kinke jõulude ajal vist ei jagatud, sest kingid tõi hoopis näärivana vana-aasta õhtul. Jõuluvana tekkis hiljem (pean ainult Eesti jõule silmas selles postituses). Minul endal isiklikud kokkuvõtted näärivanaga puuduvad, sest minu elu ajal teda lihtsalt pole olnud.

Raamatust "Tõde ja õigus" võib välja lugeda, et jõulude ajal toodi õled tuppa ja see meeldis lastele. Seda enam tänapäeval ei tehta. Minul sellise asjaga kogemused puuduvad. Õlgede tuppa toomist on aga põhjendatud sellega, et Jeesuslaps sündis tallis ja ta esimene ase oli sõimes.

Sellel lehel on veidi juttu vana-aegsetest jõulukommetest. Siin on kirjas, et vanasti toodi igasse peresse metsast jõulukuusk ja seda ehiti ainult küünaldega. Meie toome siiani endale kuuse metsast, aga kaunistamiseks kasutame jõuluehteid. Jõuluehteid on nii uuemaid, kui ka nääri-aegseid ehteid. Ma igaks juhuks täpsemalt ei kirjuta ehetest. sest detsembrit on veel 24 päeva ja äkki on mingil päeval teemaks justnimelt jõuluehted. 😃

Vanasti käidi jõulude ajal kirikus. See komme on säilinud tänapäevani. Käisin ka ise mõned aastad tagasi jõululaupäeva õhtul kirikus, mis oli rahvast puupüsti täis. Mäletan veel, et mingid lapsed laulsid juba mingit ilusat jõululaulu, kui mina kohale jõudsin. Tundub, et see traditsioon ei kao Eestist veel niipea.

Lisaks kirikule käidi juba vanasti ja käiakse siiani palju surnuaedades ja pannakse oma kadunud lähedas(t)e mälestuseks küünal põlema. Eriti ilus ongi minna surnuaeda õhtul veidi hiljem, sest see küünlameri on ilus vaade.

Jõulude ajal oli ja on tavaline söök hapukapsas, kartul ja verivorst. Piparkoogid tulid ilmselt veidi hiljem. Tänapäeval on jõulusöökide hulka lisandunud mandariinid. Meie sööme jõulude ajal kõiki eelpool mainitud toite.

Kuna tänapäeval näärivana ei käi, siis ka kingituste tegemine jõuludel on pigem uuema aja trend. Ise olen samuti üles kasvanud sel uuemal ajal ja ei kujuta väga ette jõule, et kellelegi ühtegi kingitust ei tee. Kuigi see on kulutus, siis kinkide tegemine on tänapäeva jõulude traditsioon ja käib jõulude juurde (see ei tähenda, et kink peab olema kindlasti kallis).





Järgmise teemani! 😉

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Minu tellimused Aliexpressist 2014-2016

Panen siia pildid väikese selgitusega toodetest, mis olen ostnud. Pildid panengi konkreetselt enda asjadest, nii nagu nad kätte sain. Mu kõige esimene proovitellimus oli 16.mail 2014. Tellisin 6.35 eurot maksva siidise vööga kleidi S suurus. Minu mõõdud ongi XS/S (rohkem XS). See oli mulle paraku tiba suur ja ebaõnnestunud ost. Seda kleiti mul enam pole alleski. Nüüd oma aliexpressi lehelt vaadates näen, et olen tellinud samal päeval kaks kleiti. Tellisin ka ühe kollase suvekleidi, maksis 7,09 eurot, samuti S suurus. See oli üks mu lemmikkleite. Panen nüüd ka paar pilti, kus mul on see kleit seljas. :) Sellest kleidist ma jäin ilma, sest juhtus üks tobe õnnetus. Maal trügivad ikka sügisel rotid kappi, mu lemmik kleit oli mingi kurja roti poolt nii katki näritud, et pidin ära viskama. Seda toodet seal enam müügil pole ka, muidu telliks uue, vb sinise, sest tumesinine tundus ka väga ilus. Ma olen sel esimesel korral prooviks kohe mitu asja tellinud, tellisin

Kauneid kohti Eestimaal (Põhja-Eesti ümbrus)

Kuna ma käisin juuli lõpus/augusti alguses meie kodumaa kaunites paikades, siis otsustasin teha sel teemal siia blogisse ühe postituse. Nii mõnigi koht oli minu jaoks täiesti uus. Käesoleval aastal on "Puhka Eestis" eriti teemas. Kusjuures meil saab puhata küll. Siin postituses mainitud kohtades  käisime kolme päeva jooksul (aitäh mu  tädile , kes mind neisse kohtadesse sõidutas). Teksti tuleb siin vähe, pilte palju (fotod on tehtud tavalise nutitelefoniga). Esimesel päeval külastasime Jägala juga. Kusjuures mina polnud seal varem käinud. Tegemist on looduslikult ilusa vaatamisväärsusega. Samas jalutamist on seal vähe, vähemalt mulle tundus vaid üks pisike rajake olevat. Kui olime juga, sh jõge, piisavalt imetlenud, läksime vaatama 5 km eemal asuvat Linnamäe hüdroelektrijaama. Õhtupoole jalutasime Kadrioru pargis, sh roosiaias. Park ja roosiaed on mõlemad nii ilusad, et muudkui pildista ja imetle.  Teisel päeval k

Teekond elu esimese operatsioonini ning operatsioon ise (laparoskoopia)

Kui mul 2019 aasta veebruaris esmakordselt müoom diagnoositi, ei osanud ma sellest esialgu mitte midagi arvata. Arst ütles vaid, et ma tuleks aasta pärast kindlasti kontrolli tagasi, aga kui probleeme tekib, võin alati ka varem tulla. Läksin ära, koduteel mõtlesin, et müoom - ma olen seda sõna kuulnud, aga mis see on. Googeldades ehmatas esimese hooga sõna kasvaja ikka väga ära. Uurisin netist selle kohta edasi ja sain aru, et karta pole mul midagi vaja. See healoomuline kasvaja avastataksegi enamjaolt tavalise günekoloogilise läbivaatuse käigus ultraheliga. Pahaloomuliseks muutumise tõenäosus alla 1 protsendi. Sümptomite puhul on naistel sagedaseimaks kaebuseks väga vererohked päevad. Seda probleemi mul polnud. Müoom oli mul väga väike kah - 2,2*2,4 cm. Internetist selle haiguse kohta uurides jäi silma vaid nii palju, et peale esmaskordset avastamist tasuks minna uuesti kontrolli poole aasta pärast. Elasin siis oma tavalist elu edasi, probleeme polnud. Pikematel jooksudel (marat