Tere taas! Minu jaoks on see Lotta advendikalender tore väljakutse. Saan oma blogi täiendada ja vahelduseks kirjutada hoopis teistel teemadel. Rõõm on näha ka seda, et see advendikalendri järgi blogimine tuleb ka minu blogile kasuks ja olen tänu sellele paar jälgijat juurde saanud. Tore, et kellelegi meeldib lugeda, mida ma kirjutan. Kusjuures ma ise loen samuti praegu eriti neid advenditeemalisi postitusi.
Tänane teema on "Jõulud praegu vs minevikus." Mina ise pean ennast veel küllaltki nooreks (saan 18.detsember 27) ja seetõttu on ehk raskusi võrdlemisega. Samas eks raamatuid olen ikka lugenud ja ETV-st ning ETV2-st vanema aja jõulusaateid jms vaatanud. Vanasti kinke jõulude ajal vist ei jagatud, sest kingid tõi hoopis näärivana vana-aasta õhtul. Jõuluvana tekkis hiljem (pean ainult Eesti jõule silmas selles postituses). Minul endal isiklikud kokkuvõtted näärivanaga puuduvad, sest minu elu ajal teda lihtsalt pole olnud.
Raamatust "Tõde ja õigus" võib välja lugeda, et jõulude ajal toodi õled tuppa ja see meeldis lastele. Seda enam tänapäeval ei tehta. Minul sellise asjaga kogemused puuduvad. Õlgede tuppa toomist on aga põhjendatud sellega, et Jeesuslaps sündis tallis ja ta esimene ase oli sõimes.
Sellel lehel on veidi juttu vana-aegsetest jõulukommetest. Siin on kirjas, et vanasti toodi igasse peresse metsast jõulukuusk ja seda ehiti ainult küünaldega. Meie toome siiani endale kuuse metsast, aga kaunistamiseks kasutame jõuluehteid. Jõuluehteid on nii uuemaid, kui ka nääri-aegseid ehteid. Ma igaks juhuks täpsemalt ei kirjuta ehetest. sest detsembrit on veel 24 päeva ja äkki on mingil päeval teemaks justnimelt jõuluehted. 😃
Vanasti käidi jõulude ajal kirikus. See komme on säilinud tänapäevani. Käisin ka ise mõned aastad tagasi jõululaupäeva õhtul kirikus, mis oli rahvast puupüsti täis. Mäletan veel, et mingid lapsed laulsid juba mingit ilusat jõululaulu, kui mina kohale jõudsin. Tundub, et see traditsioon ei kao Eestist veel niipea.
Lisaks kirikule käidi juba vanasti ja käiakse siiani palju surnuaedades ja pannakse oma kadunud lähedas(t)e mälestuseks küünal põlema. Eriti ilus ongi minna surnuaeda õhtul veidi hiljem, sest see küünlameri on ilus vaade.
Jõulude ajal oli ja on tavaline söök hapukapsas, kartul ja verivorst. Piparkoogid tulid ilmselt veidi hiljem. Tänapäeval on jõulusöökide hulka lisandunud mandariinid. Meie sööme jõulude ajal kõiki eelpool mainitud toite.
Kuna tänapäeval näärivana ei käi, siis ka kingituste tegemine jõuludel on pigem uuema aja trend. Ise olen samuti üles kasvanud sel uuemal ajal ja ei kujuta väga ette jõule, et kellelegi ühtegi kingitust ei tee. Kuigi see on kulutus, siis kinkide tegemine on tänapäeva jõulude traditsioon ja käib jõulude juurde (see ei tähenda, et kink peab olema kindlasti kallis).
Järgmise teemani! 😉
Kommentaarid
Postita kommentaar